Past Lodge Chiefs

Ajapeu Lodge is trying to fill in the list of past Lodge Chiefs and advisers. If you have information on some of the missing names, or memorabilia from Lodge history you might be willing to share or have copied, please contact the Lodge Adviser, Mike Shavel.

 

Year Chief   Year Chief
1927 - 1928   ? ?   1971 - 1972 Andy Carlin
1928 - 1929 Mahlon Detweiler   1972 - 1973 Dave Charles
1929 - 1930 Carl Foell   1973 - 1974 Dave Charles
1930 - 1931 James Townsend   1974 - 1975 Tim Whitney
1931 - 1932 Robert Wright   1975 - 1976 Michael Wilsey
1932 - 1933 Carl Leidy   1976 - 1977 Earle Hager
1933 - 1934 Edward Baumiester   1977 - 1978 Wayne Siefert
1934 - 1935 O. Kenneth Fretz   1978 - 1979 Robert Cahill
1935 - 1936 Burtis C. Tomlinson   1979 - 1980 Robert Cahill
1936 - 1937 William Carlin, Jr.   1980 - 1981 Wayne Siefert
1937 - 1938 Jesse Wendkos   1981 - 1982 Jim Moore
1938 - 1939 A. Howard Bochert   1982 - 1983 William Soloway
1939 - 1940 Harold D.R. Crumpine   1983 - 1984 Michael Slezak
1940 - 1941 Harold D.R. Crumpine   1984 - 1985 Michael Slezak
1941 - 1942 Walter Huber   1985 - 1986 Matthew Davenport
1942 - 1943   ? ?   1986 - 1987 John Benson
1943 - 1944   ? ?   1987 - 1988 Kenyon Waugh
1944 - 1945 John Burtonwood   1988 - 1989 Kenyon Waugh
1945 - 1946   ? ?   1989 - 1990 Scott Christie
1946 - 1947 Edward Mills, Jr.   1990 - 1991 Jim Davies
1947 - 1948 Robert Meyers   1991 - 1992 Adam Patrick
1948 - 1949 William Meyers   1992 - 1993 Griff Marshall, Jr.
1949 - 1950   ? ?   1993 - 1994 William King
1950 - 1951   ? ?   1994 - 1995 William King
1951 - 1952 Robert T. Hays   1995 - 1996 William King
1952 - 1953   ? ?   1996 - 1997 Justin Behrens
1953 - 1954 John Meckling   1997 - 1998 Steve Marchion
1954 - 1955 Walter Doelp, Jr.   1998 - 1999 Timothy Belloff
1955 - 1956 John Rutledge   1999 - 2000 William Weigman
1956 - 1957 George Schmunk   2000 - 2001 Terry Robinson
1957 - 1958 William Booth   2001 - 2002 Terry Robinson
1958 - 1959 Edward Barndt   2002 - 2003 David Friel
1959 - 1960 James Blake   2003 - 2004 Chris Lutz
1960 - 1961 Robert Hochwald   2004 - 2005 Dan Gross
1961 - 1962 Walter Tees   2005 - 2006 Nick Lutz
1962 - 1963 David Gondak   2006 - 2007 Nick Lutz
1963 - 1964 David Gondak   2007 - 2008 Nick Lutz
1964 - 1965 Barry Nicholas   2008 - 2009 Brendan McDonald
1965 - 1966 William Whitworth   2009-2010 Brendan McDonald
1966 - 1967 Steve Daniels   2010-2011 Theo Caputi
1967 - 1968 Steve Daniels   2011-2012 Theo Caputi
1968 - 1969 Steve Chatot   2012-2013 Raymond Pfundt
1969 - 1970 Chris Leyenberger   2013-2014 Joseph Donahue
1970 - 1971 Robert Patterson      

Bucks County Council, Boy Scouts of America
1 Scout Way
Doylestown, PA 18901
215-348-7205
EMAIL WEBMASTER
Member Login